Co to jest ładowanie indukcyjne? Czy naprawdę da się naładować telefon nie podpinając go do prądu? Zdecydowanie. Dziś odpowiemy sobie na pytanie co to jest ładowanie bezprzewodowe i jak działa.

Jak działa ładowanie indukcyjne.

Technologia ładowania bezprzewodowego umożliwia ładowanie telefonów komórkowych i innych urządzeń jak np. tablety czy czytniki ebook na odległość, bez użycia kabli. Ładowanie bezprzewodowe to najnowsza technologia wykorzystująca indukcję elektromagnetyczną.ładowanie-indukcyjne-qi

Ładowarka Indukcyjna

Ładowarka, dzięki cewce indukcyjnej nadawczej przekazuje energię do cewki odbiorczej znajdującej się w telefonie. Wystarczy położyć telefon na ładowarce i zaczyna ona automatycznie ładować telefon.

ladowarka-bezprzewodowa-f10-od-lukasza-czarna-500x500

Standard QI

Dla obsługi ładowania bezprzewodowego został stworzony standard obsługujący tego typu komunikację. Nazywa się on qi (czyt, CZI). Dużo producentów telefonów i ładowarek korzysta z tego standardu, jak np.:

  • Samsung
  • Microsoft
  • Qiray

Sprawdź Ceny ładowarek bezprzewodowych

Dzięki temu standardu i łatwości implementacji, nie trzeba wiele by z niego skorzystać – wystarczy kompatybilny telefon lub odpowiednia przejściówka. Część modeli z segmentu premium, ale i nie tylko jak np.:

  • Samsung Galaxy S7
  • Samsung Galaxy S6
  • Lumia 1520
  • Nexus 4

Posiada wbudowany odbiornik ale dla innych urządzeń które posiadają końcówkę micro-USB lub złącze Lightning (iPhone) są dostępne odbiorniki.

odbiornik-qi

 

To wszystko oznacza, że standard Qi jest możliwy do użycia w każdym możliwym urządzeniu mobilnym. Ładowanie bezprzewodowe ułatwia nam codzienne użycie telefonu i umożliwia zapomnieć o czynności ładowania.

 

Źródło: http://qi-ray.com/