Telefony komórkowe to dzisiaj standardowe wyposażenie, którym pochwalić się mogą nie tylko dorośli, ale też młodzież, a nawet dzieci. Używamy ich w pracy i w domu, zabieramy ze sobą niemal wszędzie. Nic dziwnego, że często dochodzi do różnego rodzaju uszkodzeń tego drogiego czasem sprzętu. Zobacz, jak dbać o telefon, by uniknąć takich problemów.

Jak się zabezpieczyć na wypadek uszkodzenia telefonu?

Oczywiście najlepiej zabezpieczysz się, zachowując ostrożność i unikając zachowania, które mogłoby zaszkodzić smartfonowi. Nie da się jednak zabezpieczyć przed wszystkim. Jeśli Twój telefon jest wyjątkowo drogi, czy też masz na nim cenne dane, możesz zastanowić się nad specjalną ochroną. Dotyczy to także osób, w przypadku których zniszczenie smartfona jest szczególnie prawdopodobne np. mających małe dzieci czy dużo podróżujących.

Dobrym rozwiązaniem będzie wtedy ubezpieczenie telefonu. Taką polisę możesz szybko i bez zbędnych formalności zakupić w sklepie RTV i AGD, a zagwarantuje ona np. darmową wymianę lub naprawę Twojego sprzętu. Dotyczy to sytuacji, gdy np. telefon uleganie awarii samoczynnie bądź na skutek wypadku (dowiedz się więcej tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-czy-warto-posiadac-ubezpieczenie-telefonu.bhtml).

Uważaj na wysokie i niskie temperatury

Smartfony są wrażliwe na wyraźne zmiany temperatury — szkodzi im zarówno przegrzewanie, jak też zbytnie wychłodzenie. W tym pierwszym przypadku często dochodzi do uszkodzenia baterii, dlatego unikajmy trzymania telefonu na słońcu lub w mocno nagrzanym samochodzie. Warto też unikać korzystania z wielu aplikacji jednocześnie, ponieważ wtedy telefon przegrzewa się od wewnątrz.

Z kolei zbyt niskie temperatury działają źle zarówno na baterię, jak też na elementy układów elektronicznych. Szczególnie niebezpieczne jest połączenie niskich temperatur z wilgocią. Postaraj się nigdy nie zostawiać telefonu na mrozie, a zimą korzystaj z ochronnego pokrowca. Jeżeli już dojdzie do wychłodzenia urządzenia, nigdy nie ogrzewaj go w gwałtowny sposób — to tylko pogorszyłoby sytuację. Niech sprzęt „dojdzie do siebie” w temperaturze pokojowej.

Kontakt z wodą oraz z zanieczyszczeniami

Zalanie smartfona wodą lub utopienie go w niej to jeden z najczęstszych problemów i powodów zniszczenia tego urządzenia. Pamiętaj, że w takiej sytuacji kluczowe jest jak najszybsze wyjęcie ze smartfona baterii, a także karty SIM oraz karty pamięci. Błędem jest intensywne ogrzewanie telefonu — znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze sprytnego sposobu z ryżem. Ponieważ ryż ma właściwości higroskopijne, jeśli zasypiemy nim telefon, a następnie zostawimy pod przykryciem na co najmniej dobę, wchłonie on całą wilgoć.

Warto też pamiętać o odpowiednim usuwaniu zanieczyszczeń. Do czyszczenia telefonu używaj tylko specjalnych miękkich ściereczek np. z mikrofibry. Nie używaj mokrego materiału, dopuszczalne jest ewentualnie lekkie zwilżenie przy silnych zabrudzeniach. Możesz korzystać ze specjalnych środków do czyszczenia smartfonów, jednak zawsze rozsądne będzie zrobienie próby na niewielkim fragmencie telefonu. Jeśli nie masz pod ręką specjalnego pędzelka do czyszczenia sprzętu elektronicznego, wykorzystaj zwykłą pałeczkę higieniczną.