Lipcowa pogoda nas nie rozpieszcza w tym roku, ale czy podobnie jest w przypadku wieści ze świata mobilnych technologii? Co możemy powiedzieć o Androidzie Go? Czy wujaszek Google nas podsłuchuje i czy autorski system Huawei ma sens? Zapraszam!

 

 

O tym, że system Android w jego podstawowej wersji może być nieco przeładowany wiemy już od dawien dawna. Nie każde urządzenie może sprostać podstawowym wymaganiom systemowym tegoż środowiska i dlatego właśnie została stworzona „odchudzona” wersja owego systemu w postaci Android Go. Niewiele osób sądziło, że nowy twór Google’a zdobędzie duże zainteresowanie, ale najnowsze dane nie kłamią! Android Go na tę chwilę wygenerował ponad 100 mln aktywacji. Choć do głównych założeń panów z Mountain View, gdzie system ma trafić do ponad miliarda użytkowników, droga ta jest jeszcze daleka, ale nie niemożliwa.

Żeby nie było tak słodko, należy powiedzieć o kilku gorzkich faktach związanych ze wspomnianym wcześniej gigantem technologicznym. Czy czujecie się podsłuchiwani, a może całkowicie wolni od tego typu zagrożenia? Jeśli ostatnio korzystaliście z asystenta Google, wiedzcie, że… coś się dzieje. Do sieci wyciekły informacje o tym, że ów asystent agreguje różne wrażliwe informacje na nasz temat i w tym rozmowy, które są przekazywane administracji Google. Jest to rzecz, do której gigant z Mountain View całkowicie się przyznaje i stwierdza jasno, że robi to w dobrej wierze. Po prostu chce tym sposobem poprawić jakość swoich usług, ale czy na pewno?

Czy czeka nas powolna śmierć nie tak dawno rozdmuchanego medialnie systemu, poprzez aferę technologicznej walki Huawei z USA? Autorski system operacyjny na urządzenia mobilne od Huawei był przez wiele lat uśpiony z przyczyn bardziej lub mniej oczywistych. Wprowadzenie na rynek nowego systemu nie jest obecnie prostą rzeczą, wziąwszy pod uwagę solidnie trzymającą się konkurencję w postaci Androida. Jednakże, w dobie ostatnich wydarzeń, nowy twór Chińczyków miał być solidną alternatywą dla amerykańskiego OS-u, ale… ostatecznie okazał się jedynie kartą przetargową w negocjacjach. Jak wiemy, sankcje zostały uchylone, a Azjaci znów wrócili do łask USA i mogą śmiało korzystać zarówno z Androida jak i podzespołów bazowych. Można powiedzieć, że na ten moment ucichły rozmowy w sprawie systemu HongMeng/ARK OS. Być może, rzeczywiście przestraszyli się konkurencji i pod naciskiem Google’a, rząd USA ugiął się?