Do końca wakacji pozostało zaledwie dwa tygodnie. Pogoda dość zmienną jest w ostatnim czasie, ale na pewno nie zmieni się jedno… cotygodniowy TeleWeek z garścią telekomunikacyjnych informacji! Zapraszam do lektury! 

 

 

Niebezpieczeństwo czyha na każdego z nas pod różną postacią i w równie zróżnicowanych miejscach. Nie inaczej jest w przypadku szkodliwego oprogramowania, które skrywa się pod przykrywką kuszącej swoimi możliwościami aplikacji. Na szczęście są jeszcze administratorzy, którzy starają się dbać o nasze bezpieczeństwo i w miarę możliwości stale usuwać podejrzane oprogramowanie. Wujaszek Google ostatnio opublikował informację mówiącą o usunięciu 85 szkodliwych programów, które zostały pobrane…. ponad 8 mln razy! Wyobraźcie sobie 8 milionów urządzeń, które zostały zainfekowane przez szkodliwe oprogramowanie typu Adware. Niestety, ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać, iż jest to kropla w morzu potrzeb, gdyż podobnych aplikacji jest znacznie, znacznie więcej.

Bezprawnie wykorzystujesz system iOS jako wirtualną maszynę? Szykuj się na batalię sądową z Apple! No cóż, może korporacja z Cupertino nie będzie zainteresowana pozwaniem pojedynczej jednostki, a zwróci swoje oczy w stronę znacznie grubszej ryby, którą z pewnością jest Corellium. Wspomniana firma zajmuje się oferowaniem pewnej usługi w chmurze, przy pomocy której jesteśmy w stanie uruchomić dowolną wersję systemu iOS. Wszystko po to, by potencjalny zainteresowany był w stanie przeprowadzić szereg testów w zakresie bezpieczeństwa. Wg prawników Apple, tego typu postępowanie, w sposób rażący łamie licencję systemu iOS, co przekłada się na skierowanie rzeczonego pozwu sądowego.  Wielka szkoda, bo ten niewielki start-up w sposób pośredni przyczynia się do tworzenia lepszych i bezpieczniejszych aplikacji na iOS, ale Apple nie może… lub po prostu nie chce tego docenić. Czasem kwestie finansowe biorą górę nad tzw. „wyższym celem”.

W ostatnim czasie dużo mówi się na temat sieci 5G. Zarówno jej plusy, jak i minusy są na ustach wielu ludzi, a ostatecznie jeszcze nie wiemy kiedy przyjdzie nam korzystać z owego rozwiązania technologicznego w pełnym stopniu. Jednak, to nie przeszkadza by już teraz rozpocząć prace nad siecią 6G! Tak, Huawei już teraz rozpoczął prace nad kolejną generacją i tym sposobem układa sobie podwaliny nowego rynku. Szczegółów na chwilę obecną nie znamy, ale wiadome jest to, że prace prowadzone są w Ottawie… tak, w stolicy Kanady! Każdy z nas mógłby spodziewać się tego w Chinach, a tutaj takie zaskoczenie. Co o tym sądzicie? Kiedy sieć 5G zagości w naszym kraju na dobre? Zapraszam do sekcji komentarzy!