Samsung ma już prototyp z Tizenem.

4a6a98914d54bcecd24193475d9bfe2dDo planowanej premiery pierwszego smartfonu z systemem Tizen coraz bliżej i prace Samsunga są coraz bardziej zaawansowane. W sieci pojawiły się już zdjęcia prototypu działającego na tej platformie.

Samsung I8800 to numerem jednego z dwóch pierwszych urządzeń z systemem Tizen o których plotki krążą po sieci. Drugie ma numer I8805, co sugeruje że będzie nieco zmodyfikowaną wersją I8800. Różnica ma polegać na obsłudze sieci LTE oraz jej braku. Jeśli chodzi o konkretne nazewnictwo, z tym jest pewien problem. Według plotek Samsung I8800 ma mieć nazwę kodową Melius, a I8805 – Redwood, ale zdjęcia telefonu prezentujące ekrany konfiguracji wskazują na to, że to I8800 nosi nazwę Redwood.

Niezależnie od tych szczegółów widzimy, że Samsung skupił się nie tylko na integracji platformy Tizen ze znaną z modeli Wave platformą Bada, ale też na integracji znanych z Androida usług. Samsung I8800 ma obsługiwać sterowanie głosowe S Voice, a także transfer danych przy użyciu NFC – S Beam. Nieznane są natomiast parametry urządzenia – wiemy jedynie, że ma ekran 720p o nieokreślonej przekątnej, a jako procesor ma wykorzystywać nieco starszy układ ARM Cortex-A9.

Poza kilkoma zdjęciami nie wiemy, jak dokładnie wygląda system, który ma być jednym z dwóch spadkobierców porzuconego przez Nokię jeszcze w roku 2011 MeeGo (drugi to Jolla, którego twórcy rozpoczęli przedsprzedaż własnego smartfonu). Znamy jedynie screenshoty z Tizen SDK, ale interfejs to rzecz zmienna, a to co znajdziemy we wspominanym urządzeniu to Tizen 2.1. Wygląd prototypu wskazuje jednak na obecność fizycznego przycisku pod ekranem – Samsung najwyraźniej nie ufa tak bardzo gestom.

Jako pierwsi ze smartfonu skorzystają deweloperzy biorący udział w Tizen Developer Conference. Samsung ma rozdać im 500 egzemplarzy urządzenia. Konferencja właśnie się kończy, a biorąc pod uwagę czas potrzebny na zapełnienie sklepu aplikacjami, wrzesień to najwcześniejszy możliwy termin rynkowej premiery smartfonów.

Źródło: GSM Arena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish