Android 4.2.2 vs Windows Phone 8 – Który Lepszy?

new-google-play13Wiele osób zastanawiających się nad wyborem smartfona ma do wyboru zazwyczaj dwa systemy – Windows Phone z Redmond i Android z Mountain View. Tu rodzi się pytanie – który system będzie dla mnie odpowiedniejszy? Postanowiłem napisać taki poradnik, aby ułatwić wybór niektórym osobom. Zapraszam do czytania.

Zacznijmy może od informacji o tych systemach.
Android jest to system open-source oparty na znanym z pecetów systemie Linux. Oznacza to, że jest to system otwarty i każdy może wgrywać na niego własne aplikacje. Ponadto każdy może je umieszczać w sklepie z aplikacjami – informacje znajdziecie tu: KLIK. Android jest tworzony przez Google, więc mamy dostęp do takich usług jak Google Play, Google Maps, Google+, GMail, Google Music i tak dalej. Ten system operacyjny można poznać po charakterystycznym robociku. Jednak interfejs jest zależny od producenta, przykładowo HTC oferuje intuicyjną nakładkę Sense, Samsung instaluje interfejs TouchWiz, a Sony opracowało własny wygląd systemu. Rzadko zdarzają się takie perełki jak LG Nexus 4 czy Samsung Galaxy Nexus z domyślnym interfejsem systemu.
Windows Phone jest natomiast zamkniętą platformą. Nie można na niego wgrywać aplikacji spoza Marketplace, czyli sklepu z aplikacjami. System jest tworzony przez Microsoft, dzięki czemu mamy dostęp do takich usług jak Office 365, SkyDrive, Xbox Live czy wyszukiwarka Bing. W każdym telefonie z WP – niezależnie, czy od Samsunga, HTC, Nokii czy chociażby ZTE – jest ten sam interfejs. Logo systemu jest takie samo, jak logo Windowsa 8. Warto wspomnieć, że sam system istnieje już ponad 10 lat, wcześniej jednak występował pod nazwą Windows Mobile.

Interfejs systemów zdecydowanie się różni.
Powiększ (rzeczywiste wymiary: 800 x 1280)Obrazek
W przypadku Androida mamy do dyspozycji 5 lub 7 aktywnych pulpitów. Możemy na nich rozmieszczać widżety i skróty do aplikacji w dowolnej kolejności. Możemy dowolnie zmieniać liczbę pulpitów, tapetę, rozmieszczenie widżetów. Dodatkowo można wgrać inne launchery, które mają szersze możliwości i oferują takie rzeczy jak większa ilość ekranów czy inne uporządkowanie elementów w menu.
Obrazek
Z kolei Windows Phone 8 znacznie różni się wyglądem. Interfejs jest oparty na dwóch ekranach. Jeden z nich to ekran główny, na którym znajdują się kafelki, drugi to długa, alfabetycznie uporządkowana lista aplikacji. Skupmy się na ekranie głównym. Jak już wspomniałem, mamy do dyspozycji kafelki (kwadraty, okienka – jak kto woli). Możemy je w dowolny sposób zmniejszać i powiększać. Niestety, jesteśmy zdani na białe lub czarne tło. Co prawda w starszych wersjach tego systemu (Windows Phone 7, 7.5) dało się ustawić inny kolor tła i inny kolor kafelków, ale wymagało to tzw. Interop Unlocka, którego nie ma na ósmą odsłonę mobilnego Windowsa. Wielka szkoda…
Który interfejs wybrać? Tutaj Wam nie odpowiem, bo wróżką nie jestem. Jednakże warto przejść się do salonu operatora i pobawić się tymi systemami. Osobiście wolę interfejs „Windy” ze względu na to, że jest moim zdaniem prostszy, jeżeli chodzi o nawigację. Możliwości personalizacji są podobne, a płynność zależy od urządzenia.

Co do sklepu z aplikacjami – tutaj również wybór jest trudny. Walka toczy się między Google Play a Marketplace.
Powiększ (rzeczywiste wymiary: 680 x 402)Obrazek
Google Play niedawno przeszedł metamorfozę i zmienił swój wygląd. Na chwilę obecną mamy prosty podział na kategorie (gry, tapety, użyteczne aplikacje, książki itd.) oraz na płatne bądź bezpłatne programy. Według mnie ten sklep z aplikacjami wygrywa nie ze względu na ilość programów (Android ma do dyspozycji ponad 850 tys. aplikacji), a na ofertę. Oprócz gier, które w sklepie Play są za darmo (a jak nie są, to chętni zawsze mogą je pobrać z chomika ;)), mamy do dyspozycji różnego rodzaju programy użytkowe takie jak konkurencyjne przeglądarki czy pakiety biurowe. Nie wspominając o niższych cenach.
Powiększ (rzeczywiste wymiary: 669 x 491)
Natomiast Marketplace, mimo iż nie ma zbyt wielkiej oferty (ponad 120 tys. aplikacji), a ceny czasami są horrendalne (ok. 3.50 za Angry Birds), to ma moim zdaniem ciekawy interfejs. To niby moja opinia, ale wśród przeprowadzonej ankiety wśród znajomych wynika, że WP Marketplace jest bardziej „ogarnięty”. Moim zdaniem największym atutem windowsowego sklepu jest możliwość wypróbowania aplikacji, która domyślnie jest płatna. W Androidzie kupujemy „kota w worku”, chyba że zainstalujemy piracką wersję.
Tutaj wybór również należy do Was – zdecydujcie, czy wolicie większy wybór programów w Google Play, czy przejrzysty interfejs Marketplace.

Co do fragmentacji systemów – Android ma już kilkanaście wersji swojego systemu (changelog mojego autorstwa znajdziecie w tym wątku. Nierzadko jednak urządzenia zostają z dwiema, może trzema oficjalnymi wersjami systemu operacyjnego. Chlubnymi wyjątkami są smartfony od Google, jak również znany i lubiany Samsung Galaxy S2. Kiedy producent zostawi nas na lodzie, zawsze jednak możemy się poratować nieoficjalnym oprogramowaniem, jednak można w ten sposób stracić gwarancję.
Windows Phone również nie szaleje w tej kwestii. Urządzenia z Windowsem Phone nie mogą być aktualizowane np. z wersji 7.5 (znanej z Lumii 800) do ósemki. Kiedy wchodzi nowa wersja, dla obecnych smartfonów z OS’em Microsoftu szykuje się update, który jest jedynie namiastką nowej edycji kafelków.

Czy Windows Phone 8 może konkurować z Androidem? Odpowiem przewrotnie – i tak, i nie. Z jednej strony interfejs WP’ka jest całkiem fajną alternatywą dla serwowanego do znudzenia wyglądu Androida, jednak dla innej osoby ten wygląd wyda się dziwny i zbyt prosty. Android ma znacznie bogatszą ofertę aplikacji, ale mobilny Windows ma przydatne wersje demonstracyjne. Wybór pozostawiam Wam – jeżeli chcecie coś unikalnego z ciekawym interfejsem, polecam Windows Phone. Jeśli jednak stawiacie na duży wybór aplikacji (lub sami piszecie aplikacje na Androida) bądź nie podobają Wam się kafelki w WP – tutaj radziłbym wybrać system od Google.

Autor: Czosnek79

Dyskusje można prowadzić na forum w tym temacie

https://telesmartfon.pl/forum/viewtopic.php?f=45&p=5735#p5735

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish