Nokia i Android – czy to ma jakiś sens?

Nokia-X-Dual-SIMMinęło już dużo czasu, od kiedy Nokia zapowiedziała możliwość umieszczania przez siebie systemu Android na swoich urządzeniach. Co prawda, owe modele wyszły już w „obieg”, ale czy tego się właśnie spodziewaliśmy?

Naszym oczom ukazały się trzy warianty modelu Nokia „X” z nieco zmodyfikowanym systemem Android od Google’a. Zwrot „nieco zmodyfikowanym” mógł zostać przeze mnie nieco nadużyty, gdyż to co ukazuje się naszym oczom za pośrednictwem telefonów od tego fińskiego producenta, całkowicie odbiega od wszechobecnych standardów i podobieństw, jakie odnajdziemy u takich producentów jak Samsung, LG czy Sony. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że system wprost nawiązuje do Metro UI znanego z Windows Phone! To jeszcze nic! Nokia poszła o krok dalej i postanowiła zablokować odstęp do Google Play, Gmail czy Google Drive. Przecież są to integralne i nieodzowne części systemu Android! Widać, Nokia jak typowy „kot”, chodzi swoimi ścieżkami. Dlatego zamiast aplikacji z Google Play, mamy do dyspozycji market Nokii i aplikacji żywcem ściągnięte z mobilnych okienek od Microsoftu. Jest to moim zdaniem bardzo śmiałe i nie rozsądne posunięcie, ponieważ przede wszystkim dla aplikacji znajdujących się w markecie Google’a, dokonujemy zakupu smartfonu z robocikiem w tle. Gdybym chciał słynnych już „kafelek” oraz aplikacji typowo windowsowych, to zakupiłbym Lumię!
Wg założeń Nokii, takie poczynania są jak najbardziej celowe. Tak! Finowie, takimi „akcentami” starają się zaproponować użytkowanie systemu Microsoftu i bezpośredni zakup. Taka Nokia z rodziny „X” ma być przedsmakiem i wprowadzeniem do mobilnych okienek – Windows Phone. Czy to ma jakiś sens? Uważam, że znikomy, albo nawet żaden! Ja stawiam sprawę jasno. Osobie, której podobają się kafelki, to weźmie Lumie (lub inny produkt z WP na pokładzie), natomiast osoba ceniąca sobie możliwość totalnej personalizacji telefonu oraz pobieranie masy programów i widżetów z Google Play – wybierze Androida. Takowych cech nie można raczej przypisać systemowi znajdującemu się w Nokii X i w pozostałych modelach. Coś przeczuwałem, że Android w modelach Nokii – będzie musiał być jakiś haczyk!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oUCEN-XvC7g[/youtube]
Co wy myślicie o pomyśle Nokii. Pomyśle na trochę inne podejście do systemu Android? Czy pomoże to jej w zdobyciu jakiegoś konkretnego miejsca na rynku, czy wręcz przeciwnie? Piszcie w komentarzach!

PS: Mateuszu, nie planujesz czasem przetestować dla nas takiejże nietypowej Nokii? Zachodzę w głowę i myślę, jaka by była Twoja opinia o takim wariancie?

Nokia
Blog Prospekt Novum

2 komentarze

  1. jak dla mnie ta marka – Nokia jest spalona, nie brałbym nawet gdyby mi a nią dopłacono

  2. Ja również uważam, że pomysł Nokii nie jest dobry i raczej nic nie zmieni. A już na pewno nie poprawi jej pozycji na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish