Nowe wzmianki dot. Firefox OS 2.0!

Firefox-OsMobilny system Firefox nie okazał się hitem, jak wielu myślało. Pomimo stosunkowo dużego zainteresowania ze strony użytkowników smartfonów, OS odbił się słabym echem. Dało się zauważyć pokaźną sumę niedoróbek i ogólne niedopracowanie platformy.

 

Sprawa ma się jednak diametralnie zmienić wraz z nadejściem wersji 2.0!
Pierwsza wersja Firefox OS-u wyglądała jakby wciąż był a w fazie „beta”. System wymagał jeszcze dużego nakładu pracy, aby wszystko miało przysłowiowe „ręce i nogi”. Wg ostatnich doniesień, deweloperzy wzięli sobie mocno do serca, wszystkie uwagi jakie skierowali użytkownicy Firefox OS i poczynili parę istotnych zmian. Rzecz jasna, „dwójka” jest w fazie produkcyjnej, więc na temat zmian możemy się czegoś dowiedzieć z udostępnianych screenów. Po owych screenach można wnioskować, iż OS przeszedł swojego rodzaju metamorfozę. System jakby „dorósł”. ;)

Poniżej zamieszczam screeny z moim krótkim komentarzem:

 

Firefox-OS-2.0_1

Jak widzimy, sam ekran blokady smartfonu uległ częściowej zmianie. Ogólna wizja zmieniła się. Miejmy nadzieję, że na lepsze. Teraz wygląda to przynajmniej mniej „kreskówkowo”. Chodzi mi tu o kolorystykę pastelową, jak dominowała we wcześniejszej odsłonie.

Firefox-OS-2.0_2

Wcześniej narzekałem na nadmiernie wyrazistą kolorystykę, tak tutaj muszę przyznać rację twórcom. Aplikacja do wykonywania połączeń oraz sam dial-pad, wydają się czytelne i intuicyjne. Co wy myślicie?

Firefox-OS-2.0_3

Teraz naszym oczom ukazuje się klient poczt e-mail, który również nie obył się bez paru zmian. Wg producenta, w końcu znajdzie się „scroll” w w/w aplikacji.

Firefox-OS-2.0_4

Przyjrzyjcie się klientowi wiadomości sms. Jak oceniacie zmiany? Całość wygląda na bardziej rozbudowane i jakoś przypomina mi WP…. może mam jakieś złe przekonania?

Firefox-OS-2.0_5

Nie zabrakło również zmian dot.  prostego w obsłudze kalendarza. Ponadto, producent zapewnia nas o dodaniu oczywistej funkcji „kopiuj-wklej”, synchronizacji danych za pośrednictwem Firefox Accounts oraz aplikacji FindMyFox. Ta ostatnia, sprawia, iż łatwiej odnajdziemy zgubiony przez nas smartfon. Takie rozwiązanie znane jest z systemu Google’a. Dodatkowo, znajdzie się wsparcie dla technologii NFC, a także… kreator tworzenia dzwonków muzycznych. :)

Reasumując. Prace nad nową wersją mobilnego systemu z liskiem w logo idą pełną parą. Myślę, że OS wyrasta z typowych problemów natury „wieku dziecięcego” i stanie się czymś na miarę Androida czy iOS-a! Może nawet czymś lepszym? Tak czy inaczej, Firefox OS 2.0 trafi do testów deweloperskich pod koniec lipca tego roku. Prawdopodobnie niedługo później, trafi w ręce (raczej smartfony) zwykłych użytkowników.

CNET
Blog Prospekt Novum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish