Aplikacja do odnajdywania luk w systemie Android!

android-bug
Luk będących przepustką dla cyberprzestępców w systemie od Google’a jest niezliczenie wiele. Twórcy starają się jak tylko mogą, by było ich jak najmniej, ale nie zawsze to im wychodzi. Na szczęście pojawiło się małe koło ratunkowe!

 

 

Koło, które przybrało postać aplikacji stworzone przez studio Kaspersky Lab. Owa aplikacja nosi chwytliwą nazwę „Kaspersky Fake ID Scanner”. Program ma za zadanie wykryć szkodliwe aplikacje (w tym także luki), które często podszywają się pod zwykłe programy. Ten właśnie problem, w ostatnim czasie jest najbardziej uciążliwy.  Żeby nie powiedzieć, upierdliwy.

Wspomnieć można o złośliwej luce, noszącej nazwę „HeartBleed”, która w swojej prostocie może być wykorzystana do włamania się do pamięci naszego urządzenia, po czym wysłania naszych poufnych danych do określonego serwera. Oczywiście, przy pomocy odpowiedniego złośliwego kodu. Tę lukę, na szczęście wykryto na czas i została zabezpieczona możliwie szybko udostępnioną łatką. Co gorsza, na tak doraźną i szybko pomoc mogą liczyć Ci, którzy nie posiadają „brandowanego” oprogramowania. Chodzi tutaj o zmodernizowany system Android od Samsunga, Sony czy HTC. Wszyscy chyba wiemy, jak niechętnie podchodzą Ci producenci do udostępniania nowych aktualizacji. Nawet w przypadku luk bezpieczeństwa. Nie wspominając już o starszych modelach smartfonów, które aktualizację widziały może ze dwa razy i na tym poprzestano. Dla niektórych liczy się tylko pieniądz. Niestety.

 

unnamed3-mediumcom.kaspersky.lightscanner_thumb_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wracając do Kaspersky Fake ID Scanner. Program nie ma za zadanie usunięcie luki, ale tylko je odnaleźć. Jeśli takowe znajdzie (a jest to wielce prawdopodobne), to zaproponuje nam, zainstalowanie darmowego oprogramowania „Kaspersky Internet Security for Android”. Jeżeli na taki krok się zdecydujecie, zawsze istnieje szansa, by wasz smartfon był bardziej bezpieczny. A raczej dane, zawarte w jego pamięci. ;)

Google Play
KASPERSKY LAB Press

Blog Prospekt Novum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish