Był iOS, Android, Windows Phone, a teraz czas na… Ubuntu Touch!

Ubuntu-PhoneJesteśmy stale „obrzucani” kolejnymi smartfonami z preinstalowanym systemem Android czy Windows Phone. Nie rzadko trafia na rynek słuchawka z nadgryzionym jabłuszkiem w logo. Zatem, może czas na coś świeższego? Oto BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition!

 

 

 

Przesyt trzech najpopularniejszych platform, bodaj wszystkim bierze się we znaki! Nie wiem jak wy, ale ja mam straszną ochotę poznać coś innego, bardziej oryginalnego. Coś, co będzie się znacząco wyróżniać spośród tej wielkiej trójki. I oto przed nami stoi mało znany Ubuntu Touch!

 

ubuntu-touch-smartphones

 

 

Sam system operacyjny Ubuntu znacie na pewno. Popularne wśród wielu, darmowe środowisko linuksowe, które posiada dość prostą konstrukcję. Ten projekt jest ciągle wspierany przez firmę Canonical, która stale wydaje nowsze i bardziej usprawnione wersje tegoż systemu. Związku z tym, że środowisko posiadaczy Ubuntu stale się powiększa, deweloperzy postanowili spróbować swoich sił w mobilnym świcie, czyli smartfonach.

 

maxresdefault

 

 

Tak też w 2011 roku powstał pomysł na stworzenie systemu Ubuntu Touch. System opiera się w gruncie rzeczy na rodzinie systemów „unix”. Podobnie z resztą jak sam Android. Ubuntu Touch miał charakteryzować się obsługą przy pomocy bardzo intuicyjnych gestów. Zatem, założenia były z goła inne niżeli w przypadku również raczkującego jeszcze Androida. Niestety, ale z powodu braku środków finansowych premiera systemu była ciągle przekładana, ale prace wciąż trwały. Bowiem pod koniec lutego 2013 roku, na rynek trafiła wersja „Developer Preview„, czyli wersja testowa na potrzeby innych firm, które mogłyby zainstalować w przyszłości OS na swoich modelach smartfonów. Jednakże, Ubuntu Touch wymagał jeszcze paru szlifów, które nie mogły być znów zbyt szybko dopracowane z powodu… finansów.

 

 

 

 

 

Na szczęście, pod koniec roku udało się stworzyć Canonicalowi coś na wzór ostatecznej wersji Ubuntu Touch i dzięki temu, w tym roku pojawi się ona na pierwszym oficjalnym smartfonie firmy BQ. Przedstawiany przeze mnie model nie jest może demonem prędkości, ale sami zobaczcie! Model Aquaris E4.5 posiada matrycę ekranu o rozmiarze 4,5 cala w rozdzielczości qHD (540×960). Mózgiem operacyjnym jest czterordzeniowy MediaTek o taktowaniu 1,3 GHz, natomiast procesorem graficznym stał się układ Mali-400. Ponadto, smartfon posiada 1 GB RAM-u, 8 GB wewnętrznej pamięci oraz aparat 8 mpix. Posiada on możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD 1080p. Akumulatorek zastosowany w urządzeniu, to najpewniej ogniwo o pojemności 2150 mAh. Cena to 169,90 Euro.

 

 

g_-_-x-_-_-_57969x20140918132125_0

 

 

Pragnę zaznaczyć, iż urządzenie posiada swój odpowiednik z preinstalowanym Androidem. Także podzespoły nie różnią się raczej niczym szczególnym. To wciąż typowy średniak. Myślę jednak, że na podstawowe potrzeby każdego „szarego” użytkownika wystarczy w zupełności… przynajmniej na jakiś czas. Co myślicie o tym modelu? Ma jakąś szansę na przebicie się? Jak wam się podoba system Ubuntu Touch? Nie zechcielibyście wypróbować go na swoim smartfonie? Piszcie w komentarzach na dole!

Ubuntu
Blog Prospekt Novum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish