Samsung Galaxy J1 – Smartfonowy Trzeci Świat

samsung galaxy j1Tytuł nie jest przypadkowy. Samsung po raz kolejny uraczył nas smartfonem z tej absolutnie najniższej półki, który niestety już na samym wstępie bardzo przeciętnie radzi sobie z zadaniami przeznaczonymi dla tego typu urządzeń. Sprawdźmy co do zaproponowania ma Samsung Galaxy J1.

Nowa seria Samsunga o nazwie „J” w domyśle stworzona jest dla osób, dla których nie liczy się wydajność czy galaktyczne funkcje do  których przyzwyczaił nas Samsung.

Galaxy J1 to bardzo przeciętny smartfon, który niestety nie jest w stanie zaoferować za wiele przyszłym, nawet tym nie wygajającym użytkownikom. J1 posiada w sumie dwa plusy – jest w miarę tani oraz jest Samsungiem. To są jeszcze te czasy, gdzie słowo „Samsung” jest kluczem do dobrej sprzedaży.

samsung galaxy j1 samsung galaxy j1

Jak wygląd Galaxy J1? Nie ma tutaj rewolucji znanej z najnowszych produktów Koreańczyków. Design zaczerpnięty z produktów poprzednich lat. Nie uświadczymy tu metalowych elementów. Nawet nie ma kultowej srebrno plastikowej ramki okalającej ekran. Jest bryłka plastiku z lekkimi wytłoczeniami na górze i dole smartfona. Wygląd opisywany przeze mnie już na pewno kilkanaście razy. Bez historii.

samsung galaxy j1

Największym zaskoczeniem jest… specyfikacja. Galaxy J1 wyposażony jest w tylko dwurdzeniowy procesor Cortex A7 o taktowaniu 1,2 Ghz chińskiej marki Spreadtrum. Sam układ w miarę możliwości działa dość wydajnie, jednak gwoździem do trumny jest bardzo mała ilość pamięci RAM w ilości 512 MB. Taki zestaw nie pozwala na wiele, ledwie ciągnie Androida 4.4 a wszelkie dodatkowe włączone aplikacje skutecznie zabijają zabawę ze smartfonem. Niestety nie zadbano tez o pamięć wewnętrzną – zaledwie 4GB, z czego dla samego użytkownika pozostaje niewiele ponad 1 GB. Tym sposobem bardzo szybko zamkniemy sobie drogę do instalowania aplikacji czy gier, ponieważ system nie wspiera przenoszenia aplikacji na kartę SD. Na szczęście nie zabrakło slotu na kartę SD z obsługą do 128 GB.

samsung galaxy j1

Co możemy powiedzieć o ekranie? Jest to zwykły wyświetlacz TFT o przekątnej 4,3 cala i rozdzielczości 800×480 pix. Podobne panele montowane są we wszystkich modelach Samsunga do 800 zł . Porównując go do panelów konkurencji – Samsung nie błyszczy. Osobiście twierdzę, że w tym segmencie komórek niedościgniony jest LG ze swoimi IPSami.

Zdjęcia wykonane Samsungiem Galaxy J1.

Multimedia w J1 to typowo średnia półka. Tutaj ponownie wyciągnięto z piwnicy popularne aparaty 5 mpix, które Samsung wyprodukował chyba w miliardach sztuk a teraz wpycha je gdzie się da. Oczywiście nie jest to zła optyka. Zdjęcia wychodzą przyjemnie z dobrym odzwierciedleniem kolorów, na pochwałę zasługuje tez dość sprawnie działający autofocus. Dobrze, ze kamerka nagrywa filmy w rozdzielczości HD 720p. Na froncie mam kamerkę o rozdzielczości…no właśnie, jakiej? Samsung w specyfikacji podaje ,że 2 mpix, jednak we wszystkich programach benchmarkowych jest 0,3 mpix. Niemniej jednak optyka jest symboliczna. Nie pomaga jej na pewno opcja robienia selfie „otwartą dłonią”. Przeciętnie jest również jeżeli chodzi o muzykę. Tylny głośnik gra dość głośno, jednak „bezpłciowo”. Brak jakichkolwiek basów czy wysokich tonów. Mimo wszystko spełnia swoje zadanie. Tylko to.

Sprawdź aktualną Cenę!

System operacyjny zastosowany w Samsungu Galaxy J1 to wspomniany Android w wersji 4.4 KitKat z nakładką TouchWizz. Został wybebeszony praktycznie ze wszystkich dodatkowych opcji – i dobrze. Przy takiej specyfikacji, każda aplikacja mniej to nadzieja, że smartfon podziała nam dłużej. Najfajniejszą opcją, jest funkcja oszczędzania baterii o pojemności 1850 mAh. Po jej włączeniu, nasz smartfon może wytrzymać przy prawie pełnej baterii około 10 dni.

samsung galaxy j1

Samsung Galaxy J1 został wyposażony w slot karty microSIM z obsługą HSPA+. Nie zabrakło również Bluetooth w wersji 4.0 oraz GPSu wraz w GLONASS.

Podsumowując. Samsung Galaxy J1 to smartfon, który choć premierę miał w tym roku to jest tak naprawdę smartfonem z przed 3 lat. Dokładnie w 2012 roku, królowały smartfony z dwoma rdzeniami z podobną wydajnością. Czy warto wydać 500 zł na J1? To zależy. Smartfon  skusi na pewno klientów biorących niskie abonamenty jaki i dzieci. Do podstawowych zadań urządzenie starczy, a jeżeli ktoś szuka lepszego Samsunga – proponuje Core`a 2, który jest w podobnej cenie a oferuje odrobinę jednak więcej.

Zapraszam również na recenzję video.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish