Sony Xperia M4 Aqua – Prawie Flagowiec

xperoa m4 aquaSony Xperia M4 Aqua to najnowsza propozycja Azjatów. Od wielu lat powstają wariacje tego słynnego modelu, nie inaczej jest tym razem. M4 Aqua to kolejny smartfon z tych wodoodpornych.

Mylące może być to, że Xperia jak na Sony przystało wyprodukował smartfona ze szkła i metalu. Na pierwszy rzut oka M4 Aqua jest bardzo podobna do flagowca Xperii Z3. Niestety rama urządzenia to plastik, choć dobrej jakości, natomiast tył to kawałeczek plastiku, niestety słabej jakości. Dlaczego? wystarczy lekko dotknąć palcem a wspomniane tworzywo ugina się pod naciskiem. Front to szkło mineralne, które przykrywa ekran o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 1280×720 pix. Sam ekran jest wykonany w technologii IPS. Reszta przycisków i zaślepek jest na swoim miejscu. Dobrze, że zewnętrzny głośnik został umieszczony na dolnej krawędzi, szkoda natomiast , że jest dość słabej jakości. Całość jakoś się trzyma. Widziałem już gorzej wykonane smartfony, choć ten aspekt na pewno nie będzie oceniony na plus.

xperoa m4 aqua xperoa m4 aqua

Na plus za to ocenię specyfikację. We wnętrzu znajdziemy bardzo wydajną ośmiordzeniową jednostkę Qualcomma – Snapdragon 615 z 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Za grafikę odpowiada procesor Adreno 405. Taki zestaw spełni wymagania praktycznie wszystkich – od zaawansowanych użytkowników i zupełnych “świeżynek”. Nie ma problemu z wielozadaniowością jak i wymagającymi grami. Wspomniany ekran, również nie należy do najgorszych. Świeci dość mocno, barwy naturalne a kąty widzenia są znośne. Pięć cali i rozdzielczości HD 720p. to optymalne rozwiązanie. Xperia M4 Aqua do dyspozycji ma 8 GB pamięci wbudowanej z czego dla samego użytkownika pozostaje nieco ponad 5 GB. Można dołączyć kartę SD do 128 GB. Całość podtrzymuje przy życiu bateria o pojemności 2400 mAh, która pozwala na działanie smartfona w “cyklu mieszanym” przez około 24 h.

xperoa m4 aqua xperoa m4 aqua

Sony odkąd tworzyło telefony a potem smartfony zawsze odznaczało się bardzo dobrymi multimediami. Teraz wygląda to trochę inaczej – niestety gorzej. Zacznijmy od aparatu o rozdzielczości 13 mpix, od którego można by oczekiwać zdecydowanie więcej. Zdjęcia odznaczają się dość niską szczegółowością. na plus to sprawnie działający autofocus i szereg ciekawych funkcji samego aparatu. Muzyka to akurat już zdecydowany minus. Zewnętrzny głośnik gra co prawda dość głośno, ale bardzo zniekształca dźwięki. Przy maksymalnej głośności pojawiają się nieprzyjemne trzaski oraz tzw. “charczenie”. Na szczęście muzyki możemy sobie posłuchać przez słuchawki a tam już na nas czekają systemy Clear Audio+ Clear Bass™ xLoud™ Experience 3D Surround Sound…itd.

System operacyjny w Sony Xperii M4 Aqua to najnowszy Android Lolipop 5.0 z autorską nakładką Sony. System sprawuje się bez zarzutów. Działa szybko i stabilnie. Sony oczywiście dołożyło swoje flagowe aplikacje jak Muzyka, Aparat czy Wideo, jednak w niczym to nie ujmuje smartfonowi, ponieważ są to dobrze zrobione aplikacje. Nie zabrakło również ciekawej funkcji Stamina, dzięki , której możemy zaoszczędzić sporo prądu.

xperoa m4 aqua

ZA łączność odpowiada oczywiście moduł LTE. Nie zabrakło Wi-Fi, NFC oraz Bluetooth 4.0. W razie potrzeby odszukamy sobie za pomocą nadajników GPS oraz GLONASS. W przypadku przesyłania obrazu do innych urządzeń pomoże nam w tym funkcja DLNA jak i standrad Miracast.

Podsumowując. Sony Xperia M4 Aqua to dość ciekawy smartfon, jednak nie obyło się bez wpadek. Dość przeciętne multimedia i oszczędna w materiały obudowa. Nie zmienia to jednak faktu, że to mocy sprzęt, który powinien posłużyć przynajmniej przez dwa lata. Cena w dniu premiery oscyluje w granicach 1200 zł, co jest dość uczciwą kwotą za to urządzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish