Szaleństwo wyświetlaczy – jak rozsądnie wybrać okno na świat?

W dzisiejszych czasach nie każdy rozumie już różnicę między monitorem a telewizorem. Mnogość parametrów i funkcji współczesnych urządzeń z ekranem (trudno je nawet określić jednym słowem) jest tak przytłaczająca, że czasem gubimy się przy zakupach nie tylko dla siebie, ale zwłaszcza dla bliskich, często starszych i mniej obytych z technologią. Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku opcjom i zastanówmy która faktycznie decyduje o ich użyteczności.

Twój wybór monitora

Na samym początku należy zaznaczyć, że ostatecznie to Ty decydujesz, zwłaszcza jeśli szukasz monitora lub telewizora dla siebie. Jeśli coś jest do wszystkiego, zazwyczaj jest do niczego, dlatego nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich, którzy chcą dokonać rozsądnego zakupu. W końcu możliwości jest tyle, co nas samych. Wymagający użytkownik typu gracz lub kinoman zazwyczaj wiedzą czego szukać. Tu zawrzemy raczej informacje, które warto mieć na uwadze przy doradzaniu i wybieraniu telewizorów lub monitorów dla laika, w prostej do zrozumienia formie.

Trójwymiarowe wrażenia

Od początku XXI wieku, a nawet przed nim próbowaliśmy na wszelkie sposoby zaadoptować w środkach przekazu. Nasz mózg postrzega obrazy przestrzenne poprzez porównanie informacji pochodzących z dwojga oczu. Pierwszym pomysłem było więc drukowanie obrazów z nałożonymi obrazami w dwóch kolorach – zazwyczaj czerwonym i niebieskim, które dla widocznego efektu potrzebowały kolorowych okularów. Choć było to sprytne i działało, niestety nie pozwalało na większą swobodę przekazu niż przedstawienie jedynie konturów. Ostatnie lata przyniosły nam nieco przystępniejsze rozwiązania, takie jak okulary 3D, które znamy z kin – zasada działania jest podobna, choć do uzyskania odpowiedniego efektu nie wykorzystywane są kolory. Na co dzień zakładanie okularów tylko po to, by usiąść przy telewizorze po ciężkim dniu nie brzmi jednak przystępnie, a prawie na pewno nie będzie wygodne dla osób, które noszą okulary korekcyjne. Nie bez powodu technologia ta odchodzi do lamusa, a jedynym urządzeniem, które po początkowych problemach ze sprzedażą wybiło się na rynku jest przenośna konsola 3DS oferująca trój wymiar bez okularów. W 2017 roku telewizory i monitory z 3D znikają już ze sklepów i nieprędko powrócą w innej już prawdopodobnie formie.

Oferty LG G6

Panorama czy krągłości?

Na dzień dzisiejszy rozwija się głównie rynek wyświetlaczy zakrzywionych. Czy jest to rozwiązanie godne uwagi? Trudno powiedzieć, ale zdecydowanie należy stwierdzić, że cena takich urządzeń jest relatywnie wysoka. Oczywiście nasze pole widzenia faktycznie w przypadku dużych telewizorów może sprawiać kłopot z małej odległości, jednak krzywizna jest najważniejsza raczej dla osób, które zakupiły monitor szerszy niż standardowe. Stosunek długości do wysokości na przestrzeni lat ma bowiem tendencję wzrostową. Jeszcze niedawno standardem był to stosunek 4:3, dziś natomiast 16:9, a pojawiają się i nowe – 21:9. Wynika to z faktu, że często osoby pracujące przy komputerze lub po prostu spędzające przy nim więcej czasu używają dwóch wyświetlaczy jednocześnie dla większej wydajności. Choć w kwestii wyświetlacza rozmiar ma zdecydowanie znaczenie, zawsze powinniśmy pamiętać o tym po co nam dany sprzęt. Telewizor właściwie powinien być jak największy, jeśli nie ogranicza nas wielkość wnętrza i budżet. W końcu nasz wzrok z wiekiem się nie polepsza, a TV to raczej mebel, a nie kieszonkowy tablet. Na szczęście minęła już era CRT i telewizory są płaskie, a więc nie zajmują dużo przestrzeni – można je nawet podwiesić na ścianie przy pomocy odpowiednich uchwytów.

Przekątna a jakość

Kupując monitor dla nastolatka lub dziecka powinniśmy właśnie powyższymi kryteriami kierować się przy zakupie. Pozornie przekątna podobnie jak w przypadku telewizora powinna być jak największa, tymczasem może to stanowić problem, kiedy dziecko będzie chciało wziąć sprzęt na studia. Nie dość, że gabaryt będzie dużym problemem podczas przeprowadzki, stancja lub akademik mogą okazać się zwyczajnie za ciasne na taką wygodę. Dla monitora 24 cale to absolutna norma i dla młodzieży na pewno wystarczy. Warto jednak, by miały wsparcie dla nowoczesnego wejścia HDMI i byłoby dobrze, by korzystały już przynajmniej z technologii obrazu Full HD. 4K choć nie jest jeszcze szeroko rozpowszechnione, niedługo może stać się powszechne, ale ważniejsza może być kwestia marki. Przykładem jest koreański producent LG, którego oferta na http://www.lg.com/pl/wszystkie-monitory posiada w większości dobre, budżetowe opcje w sam raz do komputera lub konsoli potomstwa lub młodszego rodzeństwa. Niestety najniższa półka chińskich, mało znanych firm często zawodzi i trzeba uważać na kiepsko wykonany sprzęt, jeśli ma służyć latami.

Pamiętaj, by wybór konsultować z osobą, dla której kupujemy urządzenie, by poznać jej oczekiwania. Pomocny będzie również sprzedawca lub jeśli planujemy zakup w Internecie – fora i opinie na portalach społecznościowych. Biorąc to wszystko pod uwagę naprawdę trudno o rozczarowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish