Dobry smartfon do 1000 zł – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ceny smartfonów potrafią niekiedy przyprawić o zawrót głowy. Obecnie na rynku nie brakuje urządzeń, które kosztują tyle, ile dobrej jakości laptop. Na szczęście na sklepowych półkach znajdziemy również modele, takie jak Huawei P9, które są solidnie wykonane, wydajne, a przy tym nie zrujnują naszego domowego budżetu.

System operacyjny

Kupując smartfon, do wyboru mamy przede wszystkim urządzenia z systemem operacyjnym Android, Windows Phone oraz iOS. Jeśli do dyspozycji mamy kwotę nie wyższą niż 1000 zł, najlepiej rozejrzeć się za modelem z systemem Android. Zapewnia on sprawną i płynną pracę telefonu oraz umożliwia instalację wielu nowych gier czy aplikacji, co bywa utrudnione w przypadku modeli z systemem Windows Phone. Z kolei urządzenia z systemem iOS nie są aktualnie dostępne na tej półce cenowej.

Wyświetlacz

Wybierając smartfon, należy zwrócić uwagę także na wyświetlacz, a konkretnie jego rodzaj oraz przekątną ekranu. Wśród smartfonów do 1000 zł najpopularniejszym rozwiązaniem są matryce IPS, umożliwiające wyświetlanie dużej liczby kolorów. Natomiast przekątna ekranu w przypadku telefonów w tej cenie wynosi zazwyczaj od 5 do 5,9 cala.

Aparat

Jako że obecnie smartfony często zastępują nam tradycyjne aparaty, trzeba też sprawdzić, jakiej jakości fotografie możemy wykonać przy pomocy danego urządzenia. Warto poszukać modelu z aparatem o jak największej liczbie pikseli, niemniej wiadomo, że kwota, jaką mamy do wykorzystania, nieco zawęża nasze możliwości wyboru. Nie oznacza to jednak, że musimy godzić się na daleko idące kompromisy – za nie więcej niż 1000 zł możemy kupić smartfon z tylnym aparatem do 14 Mpix i przednim do 5 Mpix.

Procesor

Procesor, a konkretnie liczba jego rodzeni, w znacznym stopniu determinuje wydajność smartfona. Co więcej, modele z większą liczbą rdzeni wyróżnia dłuższy czas pracy, gdyż pobierają one mniej energii. Jeśli szukamy smartfona do 1000 zł, dobry stosunek ceny do jakości zapewniają urządzenia już z dwurdzeniowym procesorem.

Wśród urządzeń w tym przedziale cenowym możemy jednak znaleźć także modele z procesorem ośmiordzeniowym. Wyższa liczba rdzeni jest równoznaczna z komfortowym, bezproblemowym korzystaniem z telefonu w rozmaitych okolicznościach. Wielordzeniowy procesor umożliwia otwieranie kilku aplikacji jednocześnie, bez obaw o płynność i szybkość pracy urządzenia. W praktyce oznacza to, że możemy swobodnie oglądać filmy, słuchać muzyki, przeglądać strony internetowe czy rozmawiać przez komunikator.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish