Co powinien posiadać dobry smartfon?

Szukasz smartfona, który spełni Twoje oczekiwania? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Wybór jest duży, dlatego warto przeanalizować dostępne funkcje. Czytaj dalej.

Ekran

Smartfony powoli zastępują komputery i tablety, dlatego ważne jest, żeby wybrany przez nas model miał duży i wyraźny ekran. Współczesne telefony oferują matryce o bardzo dużych rozdzielczościach – FullHD stało się standardem, a bardziej wymagający znajdą urządzenia obsługujące 4K, czyli rozdzielczość UltraHD.

Technologia w jakiej wykonano ekran ma znaczenie. Najczęściej spotykane są IPS LCD oraz OLED. Odróżniają się one od siebie kilkoma rzeczami, ale największą różnicę widać w jakości wyświetlanej czerni – w przypadku IPS ekran jest podświetlany na całej powierzchni, a OLED podświetla jedynie używane piksele. Dzięki temu czerń jest perfekcyjna i nie posiada szarej poświaty, którą znajdziemy w ekranach LCD. Starszy typ ekranu znajdziemy zazwyczaj w tańszych telefonach. Jeśli chcesz wiedzieć jak wybrać tani i dobry smartfon, sprawdź ten artykuł.

Wśród ważnych parametrów warto wyróżnić jasność ekranu. Korzystając z telefonu w słoneczny dzień możemy mieć problemy z czytelnością wyświetlanego obrazu, w czym pomoże odpowiednio mocne podświetlenie. Nocą warto je zmniejszyć – nasz wzrok nie będzie się męczył i spadnie pobór energii.

Aparat

Telefony sukcesywnie zastępują małe aparaty, zwane potocznie kompaktami. Nic dziwnego – jakość zdjęć nie ustępuje w niczym nawet nieco bardziej zaawansowanym sprzętom. Dodatkowym atutem aparatu w telefonie jest fakt, że oprogramowanie pozwala na zrobienie dobrego zdjęcia nawet osobie, która nigdy nie miała do czynienia z fotografią.

Współczesne telefony posiadają dwa lub więcej obiektywów. Główny aparat oferuje zdjęcia najlepszej jakości i pozwala na skorzystanie z wszystkich funkcji aplikacji wbudowanej w urządzenie. Dodatkowe aparaty mogą się różnić od siebie parametrami. Najczęściej spotykaną soczewką dodatkową jest zoom, czyli przybliżenie, które pomaga sfotografować oddalone obiekty. Coraz popularniejszy staje się szeroki kąt – pozwala na ujęcie w kadrze większej ilości obiektów lub ludzi, bez konieczności oddalania się od nich.

Bateria

Smartfony potrafią coraz więcej i jest to niewątpliwa zaleta tych urządzeń, jednak wraz ze wzrostem funkcjonalności rośnie zapotrzebowanie na energię. Skutkuje to krótkim czasem pracy na jednym ładowaniu, dlatego wybierając smartfon zwróćmy uwagę na pojemność akumulatora oraz szybkość ładowania.

Najlepiej wybierać smartfony z baterią o pojemności ok. 3500mAh i więcej. Dzięki temu zapewnimy sobie jeden lub dwa pełne dni pracy urządzenia. Oczywiście, wszystko jest uzależnione od intensywności użytkowania telefonu – wszystkie czasy są podawane w przybliżeniu i nie można jednoznacznie określić, jak długo będzie pracował smartfon. Niezależnie od tego ile wytrzyma bateria, producenci przywiązują coraz większą wagę do czasu ładowania telefonu. Coraz łatwiej spotkać systemy, które uzupełnią ją w ciągu godziny. Popularność zyskuje również ładowanie indukcyjne, jednak jest dużo wolniejsze od tradycyjnego kabla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish