TeleWeek #76 – Włosi Nie Chcą Huawei, Apple Tworzy Coś Nowego, Google Wycofuje Swoje Usługi

Jutro już wigilia i pewnie czujecie tę magię świąt.. cóż, ja też nie i nie tylko ze względu na nieodpowiednią pogodę. Tak czy inaczej, zapraszam Was serdecznie na przedostatni przegląd tygodnia w tym roku!

 

 

Mokry sen amerykańskiego rządu właśnie powoli się spełnia… skąd taka teza? Otóż, właśnie dołączył do listy kolejny kraj, któremu nie w smak jest instalowanie sieci 5G, pochodzenia chińskiego. Huawei został odrzucony przez nasze rodzime państwo, Niemcy też chcą ugiąć się pod naporem rządu białego domu, a następni są Włosi. Wszystkich łączy ten sam temat, czyli wzbranianie się od potencjalnych nadużyć ze strony Huawei-a, właśnie. Szkoda tylko, że wszyscy wierzą USA na słowo, a wspomnianej azjatyckiej firmie jeszcze nikt niczego nie udowodnił. Cóż, jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi rzecz jasna o pieniądze.

Po sieci zaczęły krążyć plotki dotyczące nowych planów giganta z Cupertino, po tym jak zatrudnił spore grono ekspertów ds. inżynierii kosmicznej. Czyżby firma planowała badanie kosmosu? Nie do końca, bowiem sprawa w głównej mierze dotyczy stworzenia własnej sieci bezprzewodowej i odcięcie się od zewnętrznych dostawców, co definitywnie zakończy drażliwe kwestie na tym poletku. Jednakże, pojawiają się również głosy o możliwym poprawieniu usług lokalizacyjnych oraz samych map! Nic jeszcze nie jest pewne, ale równie dobrze wszystkie możliwości mogą się spełnić. Niestety, ale na konkrety przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

Mieszkańcy Turcji, którzy aktualnie korzystają z usług Google mogą mieć pewne obawy o ich poprawne funkcjonowanie. Otóż, w ostatnim czasie wujaszek Google wszedł na wojenną ścieżkę z władzami Ankary. O co poszło? Tamtejsza firma zarzuciła gigantowi z Mountain View działania monopolistyczne, które polegają na utrudnianiu korzystania z alternatywnych wyszukiwarek oraz usług internetowych. Tamtejszy sąd przychylił się do owych skarżeń i nakazał Google-owi zapłacić grzywnę w wysokości 93 mln lirów. Jednakże to nie koniec, bowiem tureccy urzędnicy postanowili sprawdzić czy finalne ustalenia sądowe są respektowane należycie i… wystąpiły pewne zastrzeżenia. Tym razem, sąd nakazał płacić amerykańskiej firmie cykliczną grzywnę w wysokości 0,05 % dziennych przychodów. Panowie z Google’a stwierdzili jasno, że jest to już spore nadużycie i mają zamiar całkowicie zawiesić swoje usługi na terenie Turcji. Czy to dobra opcja? Zapraszam do komentarzy!

 

PS: WESOŁYCH ŚWIĄT ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish