Jak dbać o baterię w iPhone ? – fakty, mity oraz praktyczne porady

Wszyscy wiemy jak istotne w obecnych czasach jest bezproblemowe i nieprzerwane korzystanie z telefonów komórkowych. Producenci różnych marek prześcigają się w tworzeniu smartfonów z bateriami o coraz większej pojemności, które jednak po dłuższym użytkowaniu telefonu wciąż nie wytrzymują całego dnia bez podłączenia do prądu. Powodów szybkiego zużywania się baterii jest co najmniej kilkanaście, jednak tylko na kilka z nich mają wpływ użytkownicy oraz sam sposób użytkowania telefonu. Wynika to głównie z naturalnego procesu zużywania się akumulatorów litowo-jonowych, które obecnie montuje się w każdym smartfonie.

Przeciętna bateria w iPhone jest zaprojektowana na około 500 -700 cykli pełnego ładowania. Po tym czasie ulega zużyciu, co oznacza zmniejszenie jej maksymalnej pojemności i obniżenie jej poziomu maksymalnego poboru mocy. Dla użytkownika oznacza to przede wszystkim konieczność częstego ładowania telefonu, ale zdarzają się także inne objawy, takie jak: częste wyłączanie się telefonu, puchnięcie i nagrzewanie się baterii oraz częste zacinanie się urządzenia. Procesu starzenia się baterii niestety nie można zatrzymać. W przypadku iPhonów baterię należy wymienić po ok. 2 latach. Można jednak starać się maksymalnie wydłużyć jej działanie poprzez stosowanie się do paru podstawowych zasad.

Jak prawidłowo ładować baterię w iPhone?

Na wstępie warto zaznaczyć, że iPhony nie wymagają innego traktowania niż inne telefony z tym samym typem akumulatora. Przez kilka ostatnich lat powielanych zostało wiele mitów o ładowaniu baterii do maksymalnego poziomu 80% i rozładowywaniu min. 20%. W iPhone za optymalne napięcie baterii odpowiada specjalny sterownik, który non-stop czuwa nad prawidłowym stanem napięcia baterii oraz zapobiega rozładowywaniu baterii do zera. Wobec tego nawet całkowite, często rozładowywanie iPhona nie wpłynie negatywnie na stan baterii.

Podstawową jednak zasadą do której należy się stosować jest korzystanie wyłącznie z oryginalnych kabli oraz ładowarek, bądź tych które posiadają odpowiednie certyfikaty Apple. Częste ładowanie telefonu nieoryginalną ładowarką (w tym samochodową) lub korzystanie z ekspresowych ładowarek może prowadzić do uszkodzenia układu ładowania U2 znajdującego się na płycie głównej. Uszkodzenie tego układu może spowodować szybsze rozładowywanie się telefonu, pomimo dobrej kondycji posiadanej baterii.

Kolejnym mitem jest notoryczne wyłączanie działających aplikacji w tle. Producent odpowiednio zadbał, aby aplikacje przechowywane w pamięci pobierały minimalną ilość prądu potrzebnej do działania. Znacznie więcej energii zużywa się podczas ciągłego zamykania oraz otwierania aplikacji na nowo. Warto także korzystać z funkcji „zoptymalizowane ładowanie”, które wykorzystując zebrane dane odnośnie czasu w którym ładowany jest telefon, samodzielnie wyznacza poziom optymalnego naładowania telefonu.

Kiedy wymienić baterię w iPhone ?

Baterię w iPhonie należy wymienić po około 700 cyklach pełnego ładowania lub po około 2-3 latach użytkowania. Na szczęście Apple przyszedł z pomocą w obliczeniach i w jednej z aktualizacji wprowadził funkcję, która umożliwia użytkownikom samodzielne sprawdzenie maksymalnej pojemności baterii. Jeżeli jej pojemność spadnie poniżej 80% to zaleca się jej wymianę. Inne objawy zużytej baterii to m.in. zacinanie się urządzenia, problemy z długim uruchamianiem lub nagłe, niespodziewane wyłączanie się telefonu.

Gdzie wymienić baterię w iPhone?

Jeżeli telefon wciąż jest na gwarancji to można udać się do autoryzowanego serwisu Apple, który dokona wymiany baterii za darmo. Jeżeli okres gwarancji minął, to wymianę baterii należy zlecić profesjonalnemu serwisowi, który posiada odpowiednie narzędzia oraz wiedzę zdobytą na kursach Apple. Przykładem takiego serwisu jest Naprawiphona.pl z siedzibą we Wrocławiu. Serwis gwarantuje wymianę baterii na najwyższej jakości, sprawdzone baterie o identycznej jak oryginał pojemności, które wyposażono w oryginalny sterownik i wysokiej jakości ogniwa.

3 komentarze

  1. Od jakiegos czasu jestem posiadaczem Iphone’a i przyznam, ze bateria w tym telefonie mnie zadziwia. NIby nie ma takiej mocy jak w wielu innych smartfonach jakie są promowane, z drugiej strony telefon jest w stanie wytrzymac na niej swobodnie do 2 dni – przy dość intensywnym korzystaniu.

    NIe byłem przekonany do tego telefonu, przez wiele lat ignorowałem modele. W koncu postanowiłem sobie sprawic i nie żałuje – ma wiele wygodnych funkcji a sterowanie jest w nim tak intuicyjne, że jest to po prostu sama przyjemność :)

  2. Dużo się zmieniło, od kiedy zmieniłem markę telefonu. Od kiedy posiadam IPhone’a, to wiem, jak ważny jest case na telefon. Szczerze – polecam https://www.upleder.pl/

  3. Jeszcze nie wymieniałem baterii w moim Iphone. Zwykle baterie w tych telefonach są dobre, nie ma tak więc konieczności wymiany baterii na nową. Po 2 latach wymieniam na nowy model a stary telefon ląduje w rękach osoby z rodziny.

    Uważam, że Apple powinno jednak wprowadzić możliwość samodzielnej wymiany baterii w telefonie. Kiedyś większość telefonów miało taką opcję i było to wygodne.

    Nie trzeba było iść do serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish